Corona Virüsü Nedir?

Corona Virürsü Nedir? Covid 19 Virürsü Nedir?

Korona virüsü nedir? Covid 19 Hakkında
Aslında yeni tanıştığımız bir virüs değil ilk defa 1960 yıllarında ortaya çıkan bu virüsün yeni tanınmasının sebebi tüm Dünyayı şuan etkisi altına alması, yıkıcı sonuçlar doğurması ve henüz tam anlamıyla önüne geçilememesinden kaynaklı. Corona virüsü 100'ün üzerinde çeşidi olan, sürekli kendini değiştiren, çok büyük bir çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaştığı bir virüs olarak dikkat çekiyor. Coronavirüs’ler insanları ve çok çeşitli hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından pnömoni (zatüre)’ye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Corona virüsler (CoV), hafif düzeyli soğuk algınlığından şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı tablolara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Coronavirus’ların insanlarda dolaşımda olan alt tipleri (HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63 ve HKU1-CoV) çoğunlukla soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. Coronavirüsler, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Bugün insanda enfeksiyon etkeni olduğu bilinen yedi koronavirüs bulunmaktadır. Corona virüslerin alfa, beta, gama ve delta olarak bilinen dört alt grubu vardır. Bunlardan 229E (Alfa koronavirus), NL63 (Alfa koronavirus), OC43 (Beta koronavirus) ve HKU1 (Beta koronavirus) insanda en sık enfeksiyon etkeni olan koronavirüsler olup üst ve alt solunum yollarını etkilemektedirler. Diğer üç insan koronavirüsü ise yakın geçmişte tanımlanmıştır. Coronavirus’lar (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

Corona Virürsü Nasıl, Nerede Ortaya Çıktı?

Korona virüsü nerde nasıl ortaya çıkar ? Covid 19 önemli bilgiler
2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bir canlı hayvan satan pazardan ortaya çıkmıştır. İlk vakalar Wuhan şehrinde bulunan büyük bir deniz ürünleri pazarı ile bağlantılı olmakla birlikte zaman içerisinde artan vaka sayısı, Wuhan şehrinde hatta Çin’de hiç bulunmamış vakaların görülmesi, sağlık çalışanlarında enfeksiyon gelişmesi virüsün insandan insana yayıldığını göstermektedir. Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrindeki “Huanan” isimli bir deniz ve et ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni virüsün, daha önceki yıllarda salgına neden olan SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine mensup olduğu belirtiliyor. SARS ve MERS’e göre daha hızlı yayılan mevcut koronavirüsün öldürücülüğü ise önceki virüs salgınlarına göre düşük. İlk hastalarda alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmiştir. Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan'daki hayvan pazarı kapatılmıştır.

Corona Virürsü Ne zaman Ortaya çıktı

Korona virüsü ne zaman çıkar ? Covid 19 belirtileri
Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'in Wuhan kentinde 2017 yılında bir virüs laboratuvarı kurulduğu ortaya çıktı. Laboratuvarın kurulmasına karşı çıkan bilim adamları, 3 yıl önce tehlikeye dikkat çekerek, "incelenen virüslerin laboratuvardan dışarı sızması ve kontrolden çıkması" ihtimali hakkında açıklamalar yapmıştı. Ancak Çinli mikrobiyologlar, dünyanın en büyük biyolojik tehditleriyle boğuşmak için yetkilendirilmiş bir 'elit kadro' olduklarını söyleyerek uyarılara kulak asmadığı iddia edildi. Çin Bilimler Akademisi Pekin Patojenik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Laboratuvarı Direktörü George Gao, 2017 yılında laboratuvar hakkında "Çinli araştırmacılar için daha fazla fırsat sunacak ve BSL ‑ 4 seviyeli patojenlere katkımız dünyaya fayda sağlayacak" açıklamasında bulunmuş. Wuhan Ulusal Biyogüvenlik Laboratuvarı, Çin'de kurulan ilk laboratuvar oldu.Laboratuvar, Ocak ayında Çin Ulusal Uygunluk Değerlendirmesi Akreditasyon Hizmeti (CNAS) tarafından BSL-4 standartlarını ve kriterlerini karşıladığı için sertifikalandırıldı. CNAS, laboratuvarın altyapısını, ekipmanını ve yönetimini inceledi ve bir CNAS temsilcisi Sağlık Bakanlığı'nın onay vermesini talep etti. Bakanlıktan bir temsilci, laboratuvar çalışanlarının ve Bakanlık denetçilerinin yavaş ve dikkatli hareket edeceğini söyledi. Bu haberin tekrar gündeme gelmesinin ardından sosyal medyada, corona virüsünün Çin'deki laboratuvarda ortaya çıktığı iddiası ortaya atıldı. Wuhan'daki yetkililerin keşfinden sonraki ilk haftalarda, dünya ve Çin'deki yetkililerin virüsü küçümsediğine dair çok sayıda iddia var. Güney Guangdong eyaletinde 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgını sırasında, Guangdong'da ve Çin'in diğer bölgelerindeki yerel yetkililer bu virüsün kapsamını ve tehlikesini göz ardı etmekle suçlanmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme