Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

Corona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

#evindekal
Corona virüse Molatik olmamak elde değil. Her geçen gün daha hayatımızın içine giriyor Corona virüs ve korkusu. Peki ne yapmak lazım? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 14 maddelik bir uyarı gelmiş. "Retweet edin, yayılsın" demiş. Biz de adım adım ilerleyelim: Corona virüsünden korunmak için 14 maddelik korunma önlemine Molatik olalım... İlk madde: "Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın." Yani öyle 5 saniye değil. En az 20 saniye! Bu kurala uymamız gerekiyor. Çünkü ellerimizi temiz tutmak, olası bir hastalığa karşı güçlü olmak için en temel önlem. "Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun." Yani öyle "Gel seni bir öpeyim"leri unutalım arkadaşlar uzun bir süre. Nitekim üçüncü maddemiz "Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının" maddesi de "Öpüşmeye hayır!" vurgusu yapıyor. "Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnunu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın." Bu maddeyi zaten günlük hayatta da uygulamak gerekiyor. Tek kullanımlık mendil mevzusuna hepimiz dikkat ediyoruz halihazırda diye düşünüyorum. Beşinci madde: "Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın." Bu maddeye bilhassa dikkat etmemiz lazım. Çünkü gün içerisinde fark etmeden birçok kez elimizi yüzümüze götürüyoruz. Bu konuya özellikle dikkat edilmeli. "Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin" ve "Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin" maddelerine yüzde 100 uyacağımıza çok net eminim. Ortalık karışık zaten, niye yurt dışına gidelim, değil mi arkadaşlar? "Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın." Şimdi bu maddeyi yanlış uyguluyor olabiliriz. Malum, hava soğuk diye pencere açmamayı doğru kabul edebiliriz. Ancak değil. Nasıl grip olunca mutlaka temiz hava ihtiyacı içine giriyoruz. Bu da böyle bir şey. Temiz havaya dikkat! "Kıyafetlerinizi 60-90 santigrat derecede normal deterjanla yıkayın." Bu maddeye de birçoğumuz uyuyoruz diye düşünüyorum. Onuncu madde: "Kapı kolları, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri her gün temizleyin." Ne yapacağız? Alacağız bir ıslak mendil, bol bol sileceğiz. "Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın." Maske mevzusu çok ama çok önemli. Hasta olanların mutlaka maske takması şart. Çevremize ve kendimize saygımız var ise bunu yapmalıyız. Bu maddede zorlanacağız gibi gözüküyor ancak şu aralar bu maske olayına Molatik olmamız şart! "Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın." Bu maddeye de hepimiz halihazırda uyuyoruz diye düşünüyorum. On üçüncü madde "Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin" Zorlanmayacağımız bir madde daha. "Düşmeyen ateş, öksürük, nefes darlığınız varsa maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun."

Corona Virüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Corona Virüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'na göre yalnızca corona değil diğer mikroplardan da korunmanın en etkin gücü bağışıklık sistemini güçlendirmek. Sistemin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında protein zengini besinler var. Hayvansal ürünlerden sakatat, süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta (tabii ki iyice pişirerek), bitkisel besinlerden bakliyat ve kuruyemişler en etkili protein kaynaklarımız. Ama bize sadece protein yetmiyor. Bağışıklığın gücüne güç katan antioksidanları, vitamin ve mineralleri de (taze sebze ve meyveleri, tam tahıllıları, baharatları) her zamankinden daha düzenli yiyip içmemiz lazım. Özellikle sülfür ve terpen zengini sebzeler (lahana, karnabahar, soğan, sarımsak, turp, tere, roka, nane, fesleğen ) antosiyanin deposu koyu kırmızı, mor, siyah renkli sebze ve meyveler işe yarayabilirler. Propolisin antiseptik ve antioksidan gücü de akılda tutulmalı... Hemen herkes “Bağışıklığım güçlü olsun" diyerek destek hapları peşinde. Kimi probiyotik, propolis, kimi C ve D vitamini, kimi de bitkisel çözümlerde çare arıyor. Kısacası bağışıklık destekleri neredeyse yok satıyor. Bu listeye daha önceki yayınlarda etkili olabilecekleri anlaşılan şu antioksidanlar da eklenebilir: - Selenyum - Çinko - Alfa Lipoik Asid - N Asetil Sistein NOT: Bu antioksidanların özellikle solunum yolu mukozasının korunmasında ve akciğerlerde krize, solunum yetmezliğine sebep olan iltihabi yanıtların azaltılmasında etkili olabileceklerini düşündüren bilimsel veriler var.

Corona Virüsünü neler önler?

Corona Virüsünü neler önler?
* Şu anda 2019-nCoV enfeksiyonunu önleyecek aşı, ilaç çalışmaları devam etmektedir. Enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu bu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır. Virüsün yayılmasını önlemek için uygulanacak genel önlemler şunlardır: * Hastalar kalabalık ortamda bulunmamalı, kalabalık ortamda bulunmaları gerekiyorsa basit cerrahi maske kullanmalıdır. * El hijyenine çok dikkat edilmelidir (eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve su yoksa gözle görülür kirlenme yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır). * Eller yıkanmadan gözlere, buruna ve ağza dokunulmamalıdır. * Solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, hapşırık, nefes darlığı ve benzeri) olan hastalarla maskesiz yakın temastan kaçınılmalıdır. * Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun mendille kapatılmalı, ardından mendil çöp kutusuna atılarak eller yıkanmalı, mendil yoksa ağız ve burun dirseğin ön yüzüyle kapatılmalıdır. * Sık kullanılan nesneler ve yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. * Hasta kişilerin havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanılmamalıdır. (DHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme